Az elnök embere – 4. könyv
W. E. B. Griffin: Lövészek
Gold Book Kiadó
Debrecen
Egy veszélyes világ rendkívüli embereket kíván, ha Amerika biztonságáról van szó. A New York Times toplistájának legsikeresebb bestsellersorozata olyan történettel tér vissza, ami éppen annyira aktuális, mint a mai napilapok főcímei.
W. E. B. Griffin regényei, középpontjukban a Delta Force-os Charley Castillóval és „kárelhárító” csapatával széles körben arattak elismerést hihető cselekményükkel és „ütős prózájukkal, mely telibe talál, akár jól irányzott jobbhorog” (Chicago Tribune
Senki sem tudja olyan nagyszerűen visszaadni a háború drámaiságát,
mint W. E. B. Griffin bestselleríró.
Elsősorban az fedezem fel, hogy Griffin egyenletesen ír. Magában gondoljon mindenki arra a színvonalra, amire akar. Másrészt számomra, aki csak levelező tagozaton voltam katona, igenis érdekes, ahogy Griffin rendfokozatokról beszél (ez nagy vesszőparipája), vagy prioritásokról, vagy a katonai szleng nyelvén ír és gondolkodik. A Booker és a Gouncort díj még várat magára. Griffin talán kevésbé veszi komolyan a híres flauberti műgondot, de ha komolyan vesszük, hogy író az, akinek olvasója van, akkor komolyabban kell vennünk őt, mint azt, aki Szegedy-Maszák oldalán tanulta a posztmodern irodalomelméletet és Kukorelly szépprózáján pallérozódott. Sutherland Sikerkönyvek (Európa Kiadó) azt rója fel a lektűrszerzőknek, hogy írói pályafutásaikban nincs fejlődés, azaz a Cápa1 ugyanolyan lesz, mint a Cápa 12, de Griffin szemmel láthatóan küzd a megújulásért. Egyrészt abban, hogy megrajzolja és előrevetítse az USA hadseregének a belbiztonságban betöltött szerepét. Kerekes Tamás
A Griffin védjegyévé vált részletes karakterábrázolásnak és a feszültséggel teli drámának köszönhetően egy újabb, kivételesen jó könyv született „egy igazán virtuóz és tehetséges író” tollából. (Fort Worth Star-Telegram)
SZERZŐ
W. E. B. Griffin, többek között A háború katonái és A kémek háborúja című regényfolyamok szerzője, valaha maga is katona volt, az USA Hadserege Szent György Páncélosszövetségének, valamint az USA Hadserege Szent András Katonai Repülési Szövetségének a tagja, továbbá az USA Különleges Hadműveleti Szervezete, a Külföldi Háborúk Veteránszövetsége (5660. Gaston Lee-i Szervezet), a Délkelet-pennsylvaniai, Dél-New Yersey-i és Delaware-i Rendőrfőnökök Szövetségének örökös tagja. Ezek mellett W. E. B. Griffin az USA Hadserege Otter & Caribou Szövetsége, az USA Különleges Hadműveleti Ereje és az USA Tengerészgyalogsága Haditudósító-szövetsége tiszteletbeli tagja.
A „Vadászat” eseményei óta még mindig Argentínában tartózkodó Charley Castillo épp azon fáradozik, hogy pontot tegyen a botrányos „olajért élelmet” ENSZ-programmal kapcsolatos nyomozásai végére, amikor egy fiatalember próbál betörni szigorúan őrzött menedékébe. Mint kiderül, a hívatlan vendég amerikai tiszt, hadnagy az USA paraguayi nagykövetségéről. Egy kábítószer-ellenes akció közben eltűnt egy DEA-ügynök, de diplomáciai okokból nem sok minden történt a felkutatása érdekében. A hadnagy hallott Castillóról, ismeri az eredményeit, és a segítségét szeretné kérni az ügynök megmentésében. Castillo kelletlenül egyetért a nemzeti felderítési igazgatóval és a külügyminiszterrel abban, hogy a Kábítószerügyi Hatóság ügynökének felkutatása a csapat erejét meghaladó feladat lenne, az elnök azonban másképp látja, sőt már meg is ígérte Chicago polgármesterének, hogy Castillo visszahozza neki az eltűnt ügynököt – akit gyermekként a városatya a térdén lovagoltatott. Miközben tisztában van vele, hogy a nemzetközi kábítószer-kereskedelem túl nagy falat neki, Castillo nekilát eleget tenni az elnöki utasításnak, ám hamarosan rá kell jönnie, hogy a hírszerzési közösség és a hadsereg bizonyos elemei – bár azt a parancsot kapták, hogy támogassák mindenben – nemcsak segíteni nem akarnak, de készek végezni is vele és az embereivel, ha keresztezni merik az útjaikat. Hogy milyen utakat? Castillo, ha rajta múlna, messze elkerülné mindegyiket…
Kerekes Tamás